Pierwsze buty dla dziecka – kiedy się na nie zdecydować?

Możliwość komentowania Pierwsze buty dla dziecka – kiedy się na nie zdecydować? została wyłączona

Kiedy najlepiej kupić pierwsze buty dla dziecka?

Kupno pierwszych butów dla dziecka to ważny moment w jego życiu. Warto zastanowić się, kiedy najlepiej zdecydować się na taki zakup. Najczęściej zaleca się, aby pierwsze buty dla dziecka kupić wtedy, gdy maluch ma już ok. 6 miesięcy. W tym czasie jego stopa jest już dobrze ukształtowana i można dobrać odpowiedni rozmiar.

Warto pamiętać, że pierwsze buty powinny być przede wszystkim wygodne i lekkie. Nie powinny one ograniczać ruchów stóp ani uciskać ich. Najlepszym wyborem będą więc buty typu trzewiki lub sandałki, które są elastyczne i dopasowują się do stopy malucha.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Aby dobrać odpowiedni rozmiar butów dla dziecka, warto skorzystać z tabeli rozmiarów producenta. Zazwyczaj podawane są tam informacje dotyczące wielkości stopy oraz jej obwodu. Jeśli chcemy mieć pewność, że but będzie pasował idealnie, warto zmierzyć stopę malucha i porównać jej wymiary z tabelami producenta.

Jeśli chodzi o sam rozmiar, to należy pamiętać, że powinien on być o 1-1,5 cm większy niż obwód stopy malucha. Dzięki temu bucik będzie miał odrobinę luzu i pozwoli na swobodne poruszanie się dziecka.

Czy warto kupować buty na przyszłość?

Niektórzy rodzice decydują się na kupno butów na przyszłość – tzn. takich, które bardzo duże i mają sporo luzu. Jest to jednak bardzo ryzykowne posunięcie – buciki mogłoby okazać się zbyt duże i niewygodne dla stópek malucha. Lepiej więc unikać takich praktyk i kupować buciki dopasowane do aktualnych potrzeb dziecka.

Jeśli chodzi o materiał, to najlepszym wyborem będzie skóra naturalna lub ekoskóra – są one miłe w dotyku i oddychajace. But powinien być też lekki – im lżejszy tym lepiej.

Gdzie kupić pierwsze buty?

Pierwsze buty można kupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na zakup online – jest to bowiem szybsze i prostsze rozwiązanie. Wystarczy porównać oferty kilku sklepów internetowych i wskazać odpowiedni model oraz rozmiar.

Jeśli chodzi o sklepy stacjonarne, to warto poszukać specjalistycznych punktów sprzedaży obuwia dla dzieci – tam można liczyć na fachowe porady oraz profesjonalną obsługę.

Jak utrzymać pierwsze butki w czystości?

Aby pierwsze butki służyły maluchowi przez jak najdłuższy czas, warto regularnie je czyścić i impregnować. Do czyszczenia można używa specjalnych preparatów do obuwia lub delikatnych detergentów mydlanych. Po umyciu buciki trzeba je osuszyć – najlepiej suszy je naturalnie (np. na balkonie).

Impregnacja natomiast chroni obuwie przed wilgociom oraz brudem – warto więc robi to co jakiś czas (co 2-3 miesiace). Do impregnacji można użya specjalnych spray’ ów lub past impregnacyjnych.</P