
Czy wiesz, że suchy szampon to prawdziwy ratunek dla leniwych i zabieganych? Zmniejsza ilość mycia włosów i pozwala oszczędzić czas. Jak działa ten niezwykły kosmetyk? Czy można go przygotować w domowych warunkach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Co to jest suchy szampon
Suchy szampon to kosmetyk, który stanowi alternatywę dla tradycyjnego mycia włosów wodą i szamponem. Działa on poprzez absorbowanie nadmiaru sebum z włosów, co pozwala na pozbycie się odczucia przetłuszczonych włosów bez konieczności użycia wody.
Jak działa suchy szampon? Zawarte w nim składniki, takie jak skrobia kukurydziana czy talk, pochłaniają olej i wilgoć z powierzchni skóry głowy oraz włosów. Pozwala to na odświeżenie fryzury oraz nabranie objętości przez jej dorzucenie i unoszenie się kosmyków. Istnieją także wersje suchego szamponu z dodatkiem barwnika lub drobnych cząsteczek mieniących, które pokrywają siwe lub niefarbowane pasma dając efekt stylizacji.
Jak działa suchy szampon
Suchy szampon to produkt, który pozwala na odświeżenie włosów bez konieczności mycia ich wodą. Jak to działa? Suchy szampon zawiera składniki absorbujące nadmiar sebum z naszej skóry głowy oraz resztki kosmetyków, które zostały użyte wcześniej na włosach. Dzięki temu uda nam się uzyskać efekt świeżych i czystych włosów w kilka minut, bez potrzeby spędzania godzin przed lustrem.
Jak już wspomnieliśmy, suchy szampon absorbuje olejki i sebum gromadzące się na naszej skórze głowy. Ta substancja jest produkowana przez nasze gruczoły łojowe i tworzy warstwę ochronną dla naszych włosów. Jednak ze względu na przyzwyczajenia żywnościowe czy emocjonalne (np. stres) ilość charakterystycznego zapachu może nie odpowiadać nam lub po prostu utrudniać utrzymać fryzurę w dobrym stanie.
Czym różni się od tradycyjnego szamponu
Suchy szampon to produkt, który umożliwia szybką i łatwą odświeżenie włosów bez konieczności mycia ich tradycyjnym szamponem. Jak działa taki szampon? W tym przypadku głównym składnikiem jest talk lub tapioka – substancja w postaci pudru, która wchłania sebum z cebulek włosowych i usuwa nadmierną ilość oleju ze skóry głowy. Dodatkowo suchy szampon posiada często również dodatki zapachowe, dzięki czemu nasze włosy pachną świeżością i czystością.
Wiele osób zastanawia się, czy można wykonać taki produkt w domu. Można! Istnieje wiele przepisów na naturalne domowe szampony suche. Najprostszy sposób na przygotowanie takiego rozwiązania to zmieszanie modyfikowanej skrobi kukurydzianej z niewielkimi ilościami proszku kakaowego lub cynamonu dla lepszego efektu dezodorantowego oraz dobra jakości oleju eterycznego o ulubionym zapachu. Taki samodzielny produkt sprawdzi się dobrze zwłaszcza dla posiadaczek blond fryzur, ponieważ pozbawi jasne pasma nieprzyjemnych refleksów brudnej skóry.
Dla kogo przeznaczony jest suchy szampon
Suchy szampon to produkt, który zyskał popularność wśród osób poszukujących rozwiązania dla przetłuszczających się włosów lub w sytuacji braku czasu na umycie ich tradycyjnym sposobem. Takie produkty nie tylko odświeżają fryzurę, ale również pomagają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i nadmiaru oleju na skórze głowy. Wystarczy spryskać nim włosy, a następnie delikatnie wetrzeć kosmetyk do korzeni i czesać włosy jak zwykle. Jednak wiele osób zastanawia się, jak tak naprawdę działa suchy szampon i czy można go przygotować w domowej łazience?
- Suchy szampon jest idealny dla osób:
- porannym spóźnieniom,
- podróżom,
- stosującym farbowanie/malowanie włosów,
- potrzebującym osiągnięcia większej objętości.
Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj włosa może inaczej reagować na suchy szampon oraz że jego stosowanie nie powinno być codzienną praktyką – regularne mycie włosów wodą stanowi podstawową pielęgnację. Jeśli chodzi o samodzielne przygotowanie suchego szamponu w domu – jest to możliwe! W internecie można znaleźć mnóstwo receptur na naturalne produkty do pielęgnacji włosów.
Czy można zrobić własny suchy szampon w domu
Odpowiedź na pytanie, czy można zrobić suchy szampon w domu jest twierdząca. Wystarczy tutaj kilka składników: skrobia kukurydziana lub mąka ziemniaczana (które sięgają do źródeł absorpcji), soda oczyszczona (która redukuje nieprzyjemny zapach) oraz olejki eteryczne (dzięki nim kosmetyk będzie przyjemnie pachniał). Tak przygotowana mieszanka powinna zostać delikatnie posypana na korzeń włosów a następnie równomiernie rozprowadzona przez całą długość. Po krótkim pozostawieniu idealnym pomysłem będzie dokładne wyczyszczenie we włosach suchej mieszanki za pomocą szczotki lub grzebienia.
Jakie są przykładowe składniki do samodzielnego wykonania suchego szamponu
Suchy szampon jest rodzajem kosmetyku do włosów, którego działanie polega na pochłanianiu nadmiaru sebum i innych nieczystości z włosów. W przeciwieństwie do tradycyjnych szamponów, suchy szampon nie wymaga użycia wody podczas mycia włosów. Jest to szczególnie przydatne w przypadku osób, które mają mało czasu lub chcą zachować kolor farbowanych włosów na dłużej.
Suche szampony można kupić w każdej drogerii, jednak można go również łatwo zrobić w domu.
Jak stosować i przechowywać suchy szampon
- Najpierw delikatnie potrząśnij butelką z kosmetykiem (musimy dokładnie wymieszać składniki).
- Następnie spryskaj naszą fryzurę, trzymając odległość około 20 cm i nakładając równomiernie preparat na całą długość włosów.
- Musimy odczekać chwilę (kilka minut), a następnie rozczesać włosy szczotką lub grzebieniem. W ten sposób powinniśmy usunąć resztki produktu oraz rozluźnić ugrzęźnięte „suche shampoony”.
A co jeśli nie chcemy korzystać z gotowych preparatów dostępnych w drogeriach? Czy można samodzielnie przygotować suchy szampon w domowym zaciszu? Odpowiedź brzmi: tak! Najprostszy przepis na DIY-suchy szampon to skrobia ziemniaczana lub kukurydziana oraz soda oczyszczona, które razem pochłaniają sebum z skalpu i dodatkowo ożywiają końcówki odpadających włosów:
-
- Przygotuj miksturę równych części sody oczyszczonej i skrobi ziemniaczanej/kukurydzianej. Zalecanym stosunkiem jest 1:1 – należy ocenić jednak indywidualne potrzeby.
- Dobrze wymieszaj suche składniki eliksiru.
- Nasz „domowy suchy szampon” musisz nanieść na wilgotną włosową skórę za pomocą pędzelka do pudru/drobnej szczoteczki np. : do aplikacji farby różdo policzków ang. Blush Brush
Ale uwaga – taka mieszanka nie nadaje się do ciemniejszych tonacji włosa (po każdym użyciu pozostawia białawy nalot). Sucha formuła może być przechowywana przez kilka tygodni w zamkniętym pojemniku np. : tubce po starym kosmetyku lub opakowaniu kosmetyków miarkujących (przeważnie plastikowe pudełeczko ze sitkiem otoczonym aluminiową ramką).
Podsumowanie
Suchy szampon to produkt, który umożliwia odświeżenie włosów bez potrzeby ich mycia wodą. Działanie tego kosmetyku polega na pochłanianiu nadmiaru sebum i innych substancji, które gromadzą się na skórze głowy i włosach. Suchy szampon jest łatwy w użyciu – wystarczy aplikować go na suche włosy, a następnie delikatnie rozczesać. Efektem będzie wygląd świeżych i czystych włosów bez konieczności korzystania z tradycyjnego szamponu.
Jeśli chcesz spróbować zrobić suchy szampon samodzielnie w domu, możesz wykorzystać kilka prostych przepisów. Pierwsza opcja to mieszanka proszku kukurydzianego lub mąki ziemniaczanej z małą ilością sody oczyszczonej. Taka mieszanka pozwoli pochłonąć nadmiar sebum z Twoich włosów. Druga propozycja to mieszanka kawy mielonej oraz sody oczyszczonej, która również działa jak naturalny absorbent.
FAQ
Q: Jak działa suchy szampon?
A: Suchy szampon działa jak proszek do włosów. Jego skład pochłania nadmiar sebum, czyli naturalnego oleju produkowanego przez włosy, który sprawia, że wyglądają one tłusto i nieświeżo. Podczas aplikacji suchego szamponu na skalp, proszek wiąże się z nadmiarem sebum i łatwo jest go usunąć z powierzchni skóry głowy poprzez wyczesanie lub wytarcie ręcznikiem.
Q: Czy można zrobić suchy szampon w domu?
A: Tak, można stworzyć swój własny suchy szampon w domu. Do tego potrzebne będą składniki takie jak mąka ziemniaczana lub kukurydziana, talk lub glinka bentonitowa oraz olejki eteryczne do dodania zapachu. Wszystkie składniki należy wymieszać razem i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Taki surowiec poradzi sobie równie dobrze ze zbieraniem sebum na Twojej głowie.
Pamiętaj jednak, że analizowanie warunków zachodzi nieterminowo i musi zostać poddane aktualizacji przynajmniej dwa razy w roku!